Tik nedaugelis pojūčių prilygsta karštos kavos gurkšnojimo malonumui. Dėl stipraus aromato, sodraus skonio ir energijos pliūpsnio kava tapo vienu iš labiausiai vartojamų gėrimų pasaulyje. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kaip kava iš plantacijos patenka ant jūsų stalo? Panagrinėkime šią įdomią kelionę.
Kavos augalas ir derliaus nuėmimas
Kavos kelionė prasideda nuo kavamedžio, paprastai Coffea arabica arba Coffea canephora (robusta), pasodinto tinkamame tropiniame klimate. Augalai užaugina vaisius, vadinamus kavos pupelėmis, kurie paprastai skinami rankomis, kai tampa ryškiai, sodriai raudoni – tai yra prinokimo ženklas.
Pupelių apdorojimas
Nuėmus derlių, pupelės greitai apdorojamos, kad nesugestų. Yra du pagrindiniai perdirbimo būdai:
Sausas metodas. Šis tradicinis metodas apima pupelių džiovinimą saulėje. Keletą savaičių jos apverčiamos visą dieną, kol drėgmės kiekis sumažėja iki maždaug 11 %.
Drėgnasis metodas. Taikant šį metodą, nuskynus derlių iš pupelių pašalinamas minkštimas. Tuomet iki 48 valandų vaisiai fermentuojami vandenyje, kad būtų pašalintas likęs sluoksnis, džiovinami ir lukštenami.
Pupelių malimas
Po apdorojimo žalios kavos pupelės atskiriamos nuo išdžiūvusios luobelės, tai vadinama lukštenimu. Po to pupelės poliruojamos, kad būtų pašalinta likusi odelė, tačiau tai nėra privaloma ir neturi įtakos pupelių kokybei.
Pupelių eksportas
Žalios kavos pupelės jau paruoštos eksportui. Jos rūšiuojamos ir rūšiuojamos pagal dydį ir tankį. Pupelės paprastai pakuojamos į maišus ir siunčiamos po visą pasaulį.
Kavos skrudinimas
Atvykus į paskirties vietą, žalios kavos pupelės skrudinamos. Šiame etape įvyksta stebuklas, nes karštis paverčia pupeles mums pažįstamomis ir mėgstamomis rudomis, kupinomis aromato ir skonio. Skrudinimo temperatūra paprastai svyruoja nuo 180 iki 250 °C (356-482 °F), o pupelės nuolat maišomos, kad būtų užtikrintas tolygus kaitinimas.
Malimas ir virimas
Paskutiniai žingsniai – kavos pupelių malimas ir kavos virimas. Malimo dydis priklauso nuo kavos ruošimo būdo: espreso kavą reikia malti smulkiai, o prancūziško spaudimo kavą – stambiai. Tada malta kava užvirinama, dažnai su karštu vandeniu, kad galiausiai būtų pagamintas mums patinkantis kavos gėrimas.
Nuo sodinimo ir derliaus nuėmimo iki perdirbimo, skrudinimo, malimo ir virimo – kavos kelias apima sudėtingą įvykių seką ir daugybę kvalifikuotų žmonių. Kitą kartą gurkšnodami kavos puodelį, skirkite akimirką ir įvertinkite ilgą kelionę, kurią kava įveikia, kol pasiekia jūsų stalą, ir sunkų darbą tų, kurie tai daro.